Hogy kell felépíteni egy projektet ebben a folyamatábra készítő programbanKidolgozott példa - cukoroldat derítés és kristályosítás modellezése a folyamat szerkesztővelTipp: a folyamat szerkesztőben szépen követhető ez a segédlet ezzel a példa projekttel: cukor kristályosítás. Tisztítsunk meg szennyezett cukrot szenes derítéssel és átkristályosítással az alábbi recept szerint: Oldjunk fel 80 kg nyers cukrot 100 liter vízben (kb. 90°C-on), és derítsük 5 kiló aktív szénnel. Ezután az oldatot forrón szűrjük le. Hűtsük le a szűrletet (megkezdődik a kristályosodás), és adjunk hozzá 50 liter etanolt (így még több cukor csapódik ki, mivel alkoholban kevéssé oldódik). Ezután szűrjük ki a cukor kristályokat, és mossuk a szűrőlepényt 10 liter etanollal. 1.: Adjuk meg az anyagokat!Vannak bemenő és kimenő anyagaink. Menjünk tehát az Anyagok lapra és hozzunk létre 8 sort a táblázatban, és írjuk be az anyagok neveit, jeleit. Állítsuk be a típust is: Ha rákattintunk a feliratú gombra, akkor az ebben a sorban lévő komponens (vegyület) megörökli az anyag nevét. (Csak 1-komponensű anyag esetében.) 2.: Adjuk meg az összetevőket és azok sűrűségét!Mivel az anyagforgalmi számítások tömeg egységben történnek (kg), és a receptben térfogat adatok is szerepelhetnek (liter), a megfelelő sűrűségadatok megadása minden komponens esetében kifejezetten szükséges. Kattintsunk egy bemenő anyag összetétel mezőjére (sor végén jobboldalt), így előtűnik az összetétel szerkesztő táblázat. A program automatikusan hozzárendel minden bemenő anyaghoz 1 db komponenst, névvel és sűrűséggel (1 kg/dm3). Ha ráklikkelünk a vegyületnévre, egy legördülő lista jelenik meg. Az első 3 opció a következő:
A többi listaelem maguk a kiválasztható vegyületek. (Tehát a projekt teljes vegyületlistája.) Megjegyzés: a program nem enged egy vegyületet egynél több sorban kiválasztani. Tehát, menjünk a "nyers cukor" összetétel szerkesztő táblázatába, és szerkesszük be az alábbiakat:
Jelöljük ki a "cukor" vegyület sorát és kattintsunk a [MEGJELÖLÉS KULCS-KOMPONENSKÉNT] gombra. A vegyület neve vastagon szedetté vált. Ezzel a megjelöléssel a programot következetesebb anyagforgalmi diagram készítésében segítjük. Most zárjuk be az összetétel szerkesztő táblázatot és vegyük észre a kis -ot az anyagtáblázatban. Ez a kis gomb azt jelöli, hogy az illető anyag kulcs komponenssel rendelkezik. Nyomjuk meg a gombot: ezzel a "nyers cukor" nevű anyagot "kiindulási anyaggá" léptettük elő. Ezzel a megjelöléssel azt tudatjuk a programmal, hogy erre az anyagra a többihez képest nagyobb figyelmet fordítunk. (A projekt a "cukorról szól".) Ugyanígy folytassuk a vegyületek beállítását a többi bemenő anyagnál (aktív szén és etanol). (Jegyezzük meg, hogy csak bemenő anyagok összetevőit adhatjuk meg itt, mert a kimenő anyagok összetételét a folyamat szimuláció eredménye határozza meg.) 3.: Írjuk össze a készülékeketA [Készülék] munkalapon adhatjuk meg a projektben használt berendezéseket. Ezen táblázat mezői:
4.: Gyártási lépések, műveletek beszerkesztéseAz anyagok és készülékek megadása után már érdemes átváltani a [Műveletek] munkalapra, és be lehet szerkeszteni az egyes műveleti lépéseket a recept szerint.
Jegyezzük meg, hogy itt nincs szükség "beoldási" vagy "homogenizálási" műveletre, mert a program a készülékek mindenkori tartalmát mindig homogén elegyként kezeli. Másszóval: a program nem különböztet meg szilárd, folyékony vagy gáznemű anyagokat. Így a "beoldás" egyszerűen csak a "betöltéssel" lehetséges.
Mint láthatjuk, 2 db [SZERK.] gomb is van a "részletek" mezőben ( a sor végén). Az első gomb a "kiszűrt anyag" összetételének megadására szolgál, a másik pedig a "szűrlet" összetételének megadására. A két lehetőség altenatív módon használható, tetszés szerint. Ezek komplementer definíciók, azaz ha pl. beállítjuk a szűrőn rajta maradó komponenseket, akkor ebből matematikailag adódik a szűrlet összetétele is (és visszafelé is ugyanígy). A komponens megadó táblázat nagyon hasonlít az anyag-összetétel szerkesztő táblázatra, de annál kicsit bonyolultabb. Itt ugyanis két oszlop van a mennyiségeknek: az egyik oszlopban megadni lehet a mennyiségi értékeket, a másikban pedig ellenőrizni lehet a mennyiségeket (célszerűen másik mértékegységgel). És ráadásul többféle %-os mérték-egységet is lehet használni - ezek magyarázata a táblázat-ablak alján jól látható. A példában szereplő mennyiségek magyarázata:
A komponens megadó táblázat bezárása után a műveletek táblázatban feltüntetett mennyiségek maguktól frissülnek (jelen esetben: a kiszűrt anyag és a szűrlet mennyisége.) Ez az egész alapelve, az összes többi művelet kezelése ezen alapszik. (Tényleg csak ennyi, nem nagy ügy.) További részletes információkhoz nézze meg a többi segédletet, egyéb műveletekre fókuszáló kidolgozott példát. 5.: Technológiai folyamatábra generálás és anyagmennyiségek összegzéseVáltsunk a [folyamat] munkalapra, itt lehet megnézni a generált anyagforgalmi diagramot. Az ábra exportálható, kattintson a [NYOMTATÁS] gombra. Váltsunk át az [anyagok] táblázathoz, láthajuk hogy a program beírta az anyagok összegzett mennyiségeit. Ez a táblázat is exportálható, kattintson a [NYOMTATÁS] gombra. Lap teteje Kezdőoldal |
Hasznos linkek |